Featured Speakers

Featured Speakers

Greg Allen
Gregory Allen
Adjunct Fellow, Technology and National Security Program
Center for a New American Security
Mark Bathrick
Mark L. Bathrick
Director, Office of Aviation Services (OAS)
U.S. Department of the Interior
William Burnett
Dr. William Burnett
Deputy Commander / Technical Director
Naval Meteorology and Oceanography Command
Lt. Gen. Cardon
Lt. Gen. Edward C. Cardon
Director, Office of Business Transformation
Office of the Under Secretary of the Army
Gerald Curry
Dr. Gerald Curry
Deputy Associate Under Secretary for Security, U.S. Department of Energy
Mark Darrah
Rear Adm. Mark Darrah
PEO, Unmanned Aviation and Strike Weapons, U.S. Navy
Dorothy Engelhardt
Dorothy Engelhardt
Director of Programs, Unmanned Systems
Deputy Assistant Secretary of the Navy
Timothy Falteimer
Dr. Timothy C.  Faltemier
Progeny Systems Corporation
Gallaudet
Rear Adm. Tim Gallaudet
Ph.D., USN Ret., Assistant Secretary of Commerce for Oceans and Atmosphere and
Acting Under Secretary of Commerce for Oceans and Atmosphere, NOAA
Orin Hoffman
Mr. Orin Hoffman
Autonomy and Robotics
HQE DIUx
Frank Kelley
Mr. Frank Kelley
Deputy Assistant Secretary of the Navy (Unmanned Systems), Office of the Assistant Secretary of the Navy (Research, Development & Acquisition)
Scott LathropDr. Scott D. Lathrop

Director of Cyber and Secure Autonomy, SoarTech
JC Lede
Mr. Jean-Charles Ledé
Acting Deputy Director, Tactical Technology, Office, DARPA
Mike Martin
Michael Martin
Chief, Prototyping & Forensics Branch
Intelligence and Information Warfare Directorate
Reid Melville
Dr. Reid Melville
Strategy Lead, Unmanned Air Systems
Air Force Research Laboratory
Dariusz Mikulski
Dr. Dariusz Mikulski
Senior Research Scientist, Ground Vehicle Robotics (GVR)
U.S. Army TARDEC
Mary Miller
Mary Miller
Office of the Undersecretary of Defense for Research and Engineering (OUSD (R&E))
Rear Adm Nealy
Rear Adm. John P. Neagley
Program Executive Officer, Littoral Combat Ships, U.S. Navy
dale
Dale Ormond
Principal Director
Office of the Under Secretary of Defense (Research and Engineering)
Paul Rogers
Dr. Paul Rogers
Director, U.S. Army Tank Automotive Research Development and Engineering Center (TARDEC)
Sadler
Asst. Chief Christopher W. Sadler
Acting Deputy Chief/Deputy Director
York County Department of Fire and Life Safety
Bob Sadowski
Bob Sadowski
Chief Roboticist
U.S. Army
Schmitt
Lt. Col. Daniel Schmitt
OIC, Field Testing Branch, Experiment Division
Marine Corps Warfighting Lab
sheehy
Tim Sheehy
CEO
Ascent Vision
Charles Werner
Patrick Weldon
Director, Advanced Technology
Polaris
Charles Werner
Charles Werner
Chair, National Council on Public Safety UAS (NCPSU)